Ogród, nawet ten najmniejszy, jest doskonałym miejscem relaksu i wypoczynku dla całej rodziny, zatem również dla czworonożnych przyjaciół człowieka. W związku z tym, coraz więcej właścicieli domów decyduje się na przemyślaną aranżację ogrodu, uwzględniającą potrzeby zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów. Ogród przyjazny zwierzętom to przestrzeń, która łączy estetykę z funkcjonalnością, oferując jednocześnie bezpieczeństwo i komfort dla wszystkich jego użytkowników.
Jak zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo w ogrodzie?
Projektując ogród przyjazny zwierzętom, należy na pierwszym miejscu postawić na zapewnienie im bezpieczeństwa. Ma to bowiem być przestrzeń, w której zwierzęta w ogrodzie będą mogły swobodnie się poruszać, bawić i odpoczywać, nie będąc przy tym narażonymi np. na kontakt z niebezpiecznymi roślinami, ostrymi przedmiotami czy zagrażającymi im elementami architektury. Podstawą jest tu przede wszystkim odpowiednie ogrodzenie dla psa w ogrodzie, w szczególności tej części, w której zwierzęta będą przebywały. Płot musi być na tyle wysoki, żeby zwierzęta, a w szczególności psy, nie mogły go przeskoczyć. Ogrodzenie nie może też posiadać żadnych ostrych zakończeń czy drutów, które mogłyby zwierzę zranić. Natomiast ogrodzenie dla kota w ogrodzie powinno posiadać dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci pochylonych do wewnątrz elementów lub specjalnych siatek. Może też powstać specjalna woliera dla kota w ogrodzie, w której koty będą mogły swobodnie i bezpiecznie wypoczywać i bawić się.
Kolejną kwestią w kategorii bezpieczeństwa zwierząt w ogrodzie jest zapewnienie bezpiecznego podłoża. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się naturalna trawa, która jest przyjemna w dotyku i bezpieczna dla zwierzęcych łap. Ze względu na odkryte łapki lepiej unikać kamyków czy ostrego żwiru, które mogłyby podrażniać poduszki. Natomiast w miejscach intensywnie użytkowanych przez zwierzęta warto zastosować nawierzchnię z kory lub drewnianych trocin, ponieważ jest miękka i dobrze amortyzuje upadki.
Bezpieczeństwo zwierząt w ogrodzie to również dobór odpowiednich roślin, szczególnie, że nie wszystkie są dla naszych pupili bezpieczne. Niektóre z nich mogą być wręcz trujące lub wywoływać reakcje alergiczne, dlatego wybór roślinności powinien być dobrze przemyślany. Najlepiej postawić na sprawdzone odmiany roślin, jak lawenda, która działa uspokajająco, a do tego odstrasza komary, uwielbiana przez koty i działająca na nie relaksująco kocimiętka, bezpieczne, klasyczne zioła -tymianek, bazylia, rozmaryn czy też delikatne i nieszkodliwe kwiaty, które nie zaszkodzą zwierzętom nawet w razie ich podgryzania, np. bratki czy stokrotki.
A jakich roślin w ogrodzie ze zwierzętami z pewnością nie powinno być? Rośliny trujące dla psa w ogrodzie to m.in. bluszcz, który może powodować silne zatrucia, azalia zawierająca substancje toksyczne dla psów i kotów, trujące dla kotów lilie i tulipany, jak również ostrokrzew, który może powodować zatrucia i problemy trawienne.
Jak przygotować zwierzętom miejsce do zabawy i wypoczynku w ogrodzie?
Zwierzęta przebywające w ogrodzie muszą mieć zapewnioną przestrzeń zarówno do zabawy i aktywności, jak i odpowiednio przygotowane miejsce do wypoczynku, np. domki dla zwierząt w ogrodzie. Przestrzeń do aktywności powinna stanowić w ogrodzie wydzieloną specjalnie strefę do biegania, skakania czy eksplorowania. Może to być ścieżka dla psa w ogrodzie w postaci toru przeszkód złożonego z tuneli, płotków czy obręczy, piaskownica, ponieważ psy uwielbiają kopać, a wydzielona piaskownica stworzy swoisty plac zabaw dla psa w ogrodzie i pozwoli pupilom realizować tę naturalną potrzebę bez szkody dla roślinności. Z kolei w przestrzeni do zabawy dla kotów nie może zabraknąć wysokich półek i drapaków, ponieważ koty uwielbiają obserwować otoczenie z wysokości. Przyda się też nieco trawy, którą koty podgryzają wspomagając swoje trawienie, a także różne zakamarki, w których koty mogłyby się chować, jak niskie krzewy i różne schowki.
Z drugiej strony, każde zwierzę potrzebuje zacisznego miejsca do odpoczynku, szczególnie w upalne dni. Warto wybrać miejsce naturalnie zacienione przez drzewa i krzewy, najlepiej liściaste, jak lipa czy brzoza. Zadbać trzeba także o miejsce dla psa w ogrodzie do wypoczynku, a dla kota o kryjówki, np. domek dla kota w ogrodzie, wiklinowe kosze czy osłonięte platformy. Również podłoże w miejscach do odpoczynku powinno być miękkie. Sprawdzi się np. kora sosnowa lub specjalna mata dla zwierząt. I jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, o której należy pamiętać – zapewnienie zwierzętom stałego dostępu do świeżej wody pitnej.
Ogród przyjazny zwierzętom to zatem harmonijna przestrzeń, odpowiednio wydzielona i przygotowana tak, aby natura współgrała z potrzebami naszych zwierzęcych przyjaciół. Przemyślana aranżacja, bezpieczne rośliny, strefy aktywności i odpoczynku sprawią, że nasz pupil będzie czuł się w ogrodzie swobodnie i komfortowo, a przy okazji będzie bezpieczny zarówno on sam, jak i np. nasze rabaty w innych częściach ogrodu.