W architekturze i szeroko pojętej aranżacji przestrzeni dominował przez lata minimalizm. Jednak coraz więcej miłośników przydomowej zieleni poszukuje alternatyw, które pozwolą im na indywidualizm, swobodę czy wręcz chaos – ale ten świadomie zaplanowany. Taki trend określa się jako maksymalizm czy ogrody maksymalistyczne, które są pełne barw, różnorodności i naturalnego przepychu. To styl dla osób, które stawiają na bujną roślinność, lubią ze sobą zestawiać różne faktury i kolory. Jak zatem stworzyć taką przestrzeń? Podpowiadamy.
Co to jest ogród maksymalistyczny i co go charakteryzuje?
Maksymalizm styl w ogrodnictwie stanowi w swoim założeniu całkowite przeciwieństwo przestrzeni minimalistycznych, uporządkowanych, czasem wręcz jak „od linijki”. To swego rodzaju zamierzony chaos, łączący różne gatunki roślin, style, faktury i kolory, tworząc miejsce niezwykle klimatyczne, nieco sielskie, bardzo osobiste. Maksymalizm w ogrodzie to hołd dla różnorodności w naturze, kompozycja przemyślana, nieco dzika i nieujarzmiona, jednak oparta na odpowiednim doborze roślin, dodatków czy małej architektury.
Maksymalistyczna przestrzeń ogrodowa charakteryzuje się przede wszystkim ogromnym bogactwem roślin o różnych cechach, czasie kwitnienia czy żywotności. Tutaj koegzystują ze sobą kwiaty jednoroczne, byliny, pnącza, trawy ozdobne, krzewy, czy nawet niewielkie drzewa. To także niesamowita moc barw, niezwykle intensywnych, jak fuksja, purpurowy, pomarańczowy i przeróżne odcienie zieleni. W ogrodzie o charakterze maksymalistycznym występuje także warstwowość, którą uzyskuje się poprzez różne wysokości roślin, nakładające się formy oraz gęste nasadzenia, tworzące wrażenie bujności. Efektu tego dopełnia także zróżnicowanie przestrzeni pod kątem tekstur – spotykają się tu liście matowe i błyszczące, aksamitne i szorstkie, a wszystko ze sobą doskonale współgra. Nieodzownym elementem przestrzeni tego typu ogrodu są też dodatki – przede wszystkim w formie kolorowych donic, lampionów, rzeźb ogrodowych, tekstyliów, luster czy fontann. Poza tym to miejsce do życia nie tylko dla ludzi, ale i dla rozmaitych zwierząt, w tym owadów czy ptaków, którym daje schronienie i dla których tworzy przyjazną przestrzeń.
Jakie rośliny posadzić w maksymalistycznym ogrodzie?
Ogród maksymalistyczny przede wszystkim opiera się na bogactwie roślin i ich różnorodności. Nie są to jednak rośliny przypadkowe, bowiem trzeba odpowiednio zaplanować ciągłość kwitnienia i zachować między typami roślin i ich gatunkami harmonię. Wśród roślin jednorocznych i dwuletnich dobrze będą się komponować aksamitki, maki, lwie paszcze czy malwy. Wśród bylin i traw warto postawić na jeżówki, rozchodniki czy turzyce, a w grupie krzewów i małych drzew, na hortensje, budleje czy bzy. Dopełnieniem struktury ogrodu będą natomiast pnącza wraz z roślinami okrywowymi, jak winobluszcz czy pnące róże. Natomiast ciekawym dopełnieniem ogrodu będą zioła ozdobne, jak bazylia czy mięta.
Jakie dodatki sprawdzą się w ogrodzie o maksymalistycznym charakterze?
W ogrodzie maksymalistycznym, równie ważną rolę co rośliny, odgrywają dekoracje i dodatki. Styl ten kocha wyraziste elementy i nie unika form artystycznej ekspresji. Świetnie do niego pasują kolorowe meble ogrodowe, np. metalowe krzesła, ławki z poduchami czy stoliki w stylu vintage, dywaniki, baldachimy i zasłony tworzące klimatyczne miejsca do wypoczynku w ogrodzie, a także lampiony czy girlandy świetlne, dodające zmysłowego i przytulnego charakteru ogrodom po zmroku. Mile widziane są tu również rzeźby, elementy ceramiczne, lustra dające przestrzeni efekt głębi, a także stanowiące podpory dla pnączy altany czy pergole, dzięki którym ogród zyskuje nieco romantyczny charakter.
Dobrze zaprojektowany ogród w maksymalistycznym stylu to przemyślana dżungla z charakterem. Najważniejsze, aby zadbać także o ścieżki i przejścia, które umożliwią podziwianie roślin, zachować równowagę między roślinnością a strefami wypoczynkowymi, a także zaplanować ciągłość kwitnienia od wiosny do jesieni.