Współczesny świat musi mierzyć się z wieloma trudnościami natury ekologicznej i surowcowej. Rosnąca świadomość potrzeby oszczędzania zasobów naturalnych, rosnące koszty wody, a także zmiany klimatyczne powodują, że wykorzystanie deszczówki w ogrodzie staje się rozwiązaniem nie tylko modnym, ale także rozsądnym i coraz bardziej popularnym. Deszczówka jako darmowe, naturalne źródło wody, jeśli zostanie odpowiednio zebrane i właściwie przechowywane, może w istotnym zakresie wspomóc pielęgnację roślin, jak również obniżyć koszty związane z podlewaniem. Zatem jest to rozwiązanie proste, a przynoszące korzyści zarówno środowisku, jak i domowemu budżetowi. Zatem do czego wykorzystać deszczówkę? Podpowiadamy.
Dlaczego warto korzystać z deszczówki?
Deszczówka ma bardzo wiele zalet o różnym charakterze. Jest miękka i wolna od chloru oraz innych chemikaliów, które znajdują się w wodzie wodociągowej, dlatego też jest doskonałym wyborem jako deszczówka do podlewania roślin, przyczyniając się do poprawy ich zdrowia – wspiera bowiem ich lepszy wzrost i rozwój. To także kwestia oszczędności finansowych, bo dzięki wykorzystaniu deszczówki, zmniejsza się także zużycie wody wodociągowej, a to w efekcie owocuje niższymi rachunkami. A do tego dochodzi jeszcze kwestia ochrony środowiska i ekologiczności tego rozwiązania, ponieważ redukcja poboru wód gruntowych i powierzchniowych wspiera zachowanie balansu w ekosystemach.
Jak prawidłowo zbierać deszczówkę?
Zbieranie deszczówki najlepiej rozpocząć od wdrożenia rozwiązań najprostszych i wymagających jak najmniejszych nakładów. Mogą to być pojemniki i beczki na deszczówkę, które umieszcza się pod rynnami, co pozwala na gromadzenie wody spływającej z dachu. Instalacja systemu rynnowego, kierującego wodę z dachu do takiego zbiornika to najczęściej wybierane rozwiązanie. Takie zbiorniki na deszczówkę sprawdzą się najlepiej w małych ogrodach i ogródkach. Z kolei w tych nieco większych można wykorzystać zbiorniki podziemne, w których można przechowywać większe ilości wody, a także które są podłączone do całych systemów nawadniających rozprowadzonych po terenie i wyposażone w pompy. Co ważne, zbiorniki na deszczówkę muszą być wyposażone w pokrywy chroniące przed zanieczyszczeniami oraz zabezpieczenia przed przepełnieniem. Dla jak najwyższej czystości wody i jej jakości można pomyśleć o montażu filtrów mechanicznych, które będą usuwały z deszczówki zanieczyszczenia. Koniecznie też trzeba zbiorniki odpowiednio zabezpieczyć przed dziećmi i zwierzętami, a także przed światłem, aby nie rozwijały się w nich glony. Dla bezpieczeństwa korzystania z wody deszczowej niezbędne jest regularne czyszczenie zbiorników, jak również zabezpieczenie instalacji na zimę tak, aby woda w zbiorniku nie zamarzała bo to może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.
Nie tylko podlewanie, czyli do czego można wykorzystać deszczówkę w ogrodzie?
Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście wykorzystanie deszczówki do podlewania roślin ozdobnych, trawników, ale także grządek z warzywami. Warto z niej także korzystać przy myciu narzędzi ogrodowych, ponieważ korzystanie z deszczówki zamiast wody pitnej pozwala na jej duże oszczędności. Jeszcze do czego wykorzystać deszczówkę? Naturalna woda deszczowa nadaje się też doskonale do napełniania oczek wodnych, ponieważ jest bezpieczna dla zamieszkującej te oczka fauny i flory. Woda deszczowa sprawdzi się także przy myciu powierzchni zewnętrznych, takich jak tarasy czy ścieżki.
Wykorzystanie deszczówki w domu jednorodzinnym to zdecydowanie spory krok w stronę zrównoważonego rozwoju i świadomego gospodarowania zasobami. To rozwiązanie niezwykle proste, a przy tym ekonomiczne i ekologiczne, przynoszące korzyści zarówno dla środowiska, jak i domowego budżetu.