Późna wiosna to bardzo ważny okres w życiu ogrodu i strategiczny moment, kiedy to należy przygotować go na letnie upały i intensywny wzrost roślinności. Podjęcie odpowiednich działań w tym czasie zapewni bujne kwitnienie, uzyskanie zdrowych plonów i estetycznego wyglądu naszej zielonej oazy przez cały sezon. Jakie zatem prace w ogrodach pod koniec wiosny należy wykonać, aby cieszyć się wspaniałym otoczeniem przez letnie miesiące? Podpowiadamy.
Jak zadbać o zdrowie roślin przed latem?
Maj i czerwiec to czas, kiedy wiele roślin przechodzi z fazy swojego bardzo intensywnego wzrostu do fazy kwitnienia lub wydawania owoców, zatem jest to idealny moment w harmonogramie prac w ogrodzie na zastosowanie nawozów, zarówno w przypadku roślin uprawnych, jak i ozdobnych. Ważne jest to jednak właściwe podejście i dostosowanie typu nawozu do gatunków posiadanych roślin. Najlepiej do trawników zastosować nawozy azotowe, do roślin kwitnących, nawozy wieloskładnikowe, a do owocowych te potasowo-fosforowe. Co istotne, nawozić należy po deszczu bądź po zastosowaniu nawozu podlać obficie rośliny, bo wilgoć ułatwia wchłanianie składników z nawozów, ale także chroni korzenie przed poparzeniem.
Kolejna istotna kwestia to przycinanie krzewów kwitnących wiosną, w szczególności wczesnej tawuły, forsycji czy bzu. Taki zabieg bowiem pobudza rośliny do zagęszczania, jak również sprzyja ich obfitemu kwitnieniu w kolejnym sezonie. Usuwanie przekwitłych pędów oraz subtelne formowanie korony to zabiegi, które również zwiększają przewiewność krzewów, a to z kolei pomaga zapobiegać chorobom grzybowym.
Jak wskazuje kalendarz prac w ogrodzie, rośliny, zanim nastaną upały, należy również zabezpieczyć przed różnego typu chorobami, jak również inwazją szkodników, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury rośnie także ryzyko wystąpienia tych problemów. Warto więc z tego względu regularnie kontrolować liście, pędy oraz pąki w poszukiwaniu objawów żerowania szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy mączniaki, aby w razie potrzeby odpowiednio i szybko zareagować, np. sięgając po środki ochrony roślin. Zalecane są tutaj szczególnie środki biologiczne bądź naturalne, ponieważ nie zaburzają one ekosystemu ogrodu. Niezmiernie ważne jest także usuwanie chorych liści i pędów oraz zachowanie odpowiednich odstępów między roślinami, aby choroby nie przenosiły się z jednej sadzonki na drugą.
Jak przygotować na lato trawnik?
Prace w ogrodzie w maju i czerwcu to również czas specjalnej uwagi poświęconej trawnikowi. Jest to najlepszy moment na ewentualne dosiewki, ponieważ młoda trawa zdąży się jeszcze ukorzenić zanim rozpoczną się upały. Ważne jest też regularne koszenie na wysokość nie mniejszą niż cztery do pięciu centymetrów, a także oczywiście systematyczne podlewanie. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem, zanim zrobi się gorąco i zanim zacznie mocno operować słońce, szybko odparowując wodę z ziemi, bądź też wieczorem, kiedy upał zelżeje. Można także zastosować nawóz do trawników, który wzmocni darń i ułatwi jej przetrwanie w czasie letnich upałów i związanej z nimi potencjalnej suszy.
Co jeszcze warto zrobić w ogrodzie pod koniec wiosny?
Prace w ogrodzie na wiosnę, takie jak przygotowanie posiadanych już roślin oraz trawnika do lata to jednak nie jedyne czynności, które możemy podjąć u schyłku wiosny. To także dobra pora na posadzenie roślin kwitnących latem, planując ich barwy, zapachy i ułożenie. Idealnym momentem na sadzenie roślin jednorocznych oraz bylin kwitnących latem i jesienią jest czerwiec. Warto przemyśleć rozmieszczenie nowych roślin pod kątem ich kolorystyki, wysokości oraz terminów kwitnienia, tak aby cieszyć się pięknym, pachnącym i kolorowym ogrodem jak najdłużej. Na jakie rośliny tego typu warto postawić? Otóż do najbardziej efektownych letnich roślin należą dalie, cynie, aksamitki oraz werbeny, które sadzone w grupach pozwolą uzyskać niesamowity efekt wizualny. A dodatkowo, łączenie różnych gatunków przyciągających owady zapylające, będzie dodatkowym wsparciem dla ekosystemu całego ogrodu.
Przygotowanie ogrodu na lato to zatem kwestia niezwykle istotna i wymagająca kompleksowego działania. Nawożenie, przycinanie, czynności ochronne, sadzenie czy planowanie trawnika to takie prace na późną wiosnę, które będą procentowały w kolejnych, letnich miesiącach, utrzymując ogród w świetnej kondycji.