Technologia IoT, z ang. Internet of Things czyli Internet Rzeczy rewolucjonizuje wiele dziedzin życia, a pielęgnacja ogrodów nie jest tu wyjątkiem. Inteligentne nawadnianie ogrodu, które wykorzystuje tę technologię, jest coraz bardziej popularne dzięki swojej efektywności, oszczędności wody, ale również wygodzie. Czym jest IoT, co sprawia, że dany system nawadniania można nazwać inteligentnym, oraz w jakich sytuacjach warto go zastosować – wyjaśniamy.
Czym jest technologia IoT w ogrodnictwie?
IoT to koncepcja, w ramach której fizyczne urządzenia są połączone z Internetem. To natomiast umożliwia im wymianę danych oraz sterowanie automatyczne, a dzięki systemowi czujników, sieci bezprzewodowych i algorytmów analitycznych, urządzenia takie mogą monitorować swoje otoczenie, przetwarzać informacje i podejmować decyzje. W przypadku pielęgnacji ogrodów technologia ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w automatyzacji systemów nawadniania, i umożliwia optymalizację zużycia wody, dostosowanie harmonogramów podlewania do warunków pogodowych oraz kontrolę zdalną, z dowolnego miejsca na świecie, tworząc inteligentny system nawadniania.
Co to jest inteligentny system nawadniania?
Inteligentny system nawadniania jest zaawansowanym rozwiązaniem wykorzystującym nowoczesne technologie i innowacyjne podejście, umożliwiającym automatyczną kontrolę procesu podlewania roślin. Różnica między systemami inteligentnymi a tradycyjnymi jest taka, że te drugie działają według ściśle określonych, wcześniej ustalonych harmonogramów, bez możliwości ich dostosowania do zmian sytuacji pogodowej. Natomiast inteligentne nawadnianie wykorzystuje dane z czujników i prognoz pogody, dostosowując w ten sposób ilość wody do aktualnych potrzeb ogrodu. To właśnie zastosowanie czujników, takich jak sensory wilgotności gleby czy temperatury i nasłonecznienia, jak również integracja z prognozami pogody są najważniejszymi cechami takich systemów.
Poprzez monitorowanie poziomu nawodnienia podłoża w ramach inteligentnych systemów nawadniania, jest ono aktywowane tylko wówczas, gdy jest to potrzebne, a dostarczane przez system informacje na temat warunków atmosferycznych pomagają w dostosowaniu intensywności podlewania do aktualnych potrzeb. Systemy podlewania wspierane przez IoT łączą się również z serwisami pogodowymi, co pozwala im np. unikać podlewania w czasie deszczu czy zaplanowanie intensywniejszej pracy w czasie upałów. Dodatkowo, dzięki różnego rodzaju aplikacjom na telefony możliwe jest bieżące monitorowanie systemu i jego pracy praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, co umożliwia dbanie o ogród także podczas naszej nieobecności, na odległość. Nie bez znaczenia jest także możliwość personalizacji systemu, dzięki czemu może on podlewać w zróżnicowany sposób różne strefy ogrody, np. zróżnicowane pod względem wymagań roślinności czy panujących w danej części ogrodu warunków. Dodatkowym skutkiem pracy inteligentnych systemów podlewania jest wysoka efektywność tego elementu dbania o ogród, co z kolei działa na korzyść ograniczania strat wody, wspierając w ten sposób zarówno środowisko, jak i nasz domowy budżet.
Kiedy warto zastosować inteligentny system nawadniania i jakie są jego zalety?
Systemy wspierane przez Internet Rzeczy warto stosować przede wszystkich w rozległych ogrodach, w których ręczne podlewanie, bądź ręczne ustawianie systemów tradycyjnych byłoby czasochłonne, a do tego mało efektywne. Inteligentne systemy natomiast zapewnią równomierne nawodnienie całego terenu, eliminując ryzyko przesuszenia lub przelania roślin w jego poszczególnych częściach. A ponieważ w takich systemach możliwa jest personalizacja działania pod kątem poszczególnych stref ogrodu, to systemy takie sprawdzą się również tam, gdzie roślinność jest bardzo różnorodna, a przez to wykazuje zróżnicowane zapotrzebowanie na wodę. Automatyczny system, który sam dostosowuje intensywność pracy do potrzeb to także dobre rozwiązanie w przypadku miejsc, gdzie warunki pogodowe są niestabilne. Systemy na bazie IoT warto także rozważyć w ogrodach często wyjeżdżających właścicieli, ponieważ zdalne sterowanie za pomocą aplikacji umożliwia kontrolę nad podlewaniem w sposób zdalny.
Dzięki swoim cechom i możliwościom, takie inteligentne systemy do podlewania roślin w ogrodach to wiele zalet, poza wykonywaniem swojej pracy. Przede wszystkim dają oszczędność wody dzięki precyzyjnemu dopasowaniu jej ilości do potrzeb roślin, co może pociągać za sobą zmniejszenie zużycia nawet o połowę. Do tego są niezwykle wygodne, bez konieczności ręcznego podlewania i monitorowania stanu gleby. A takie optymalne i efektywne nawadnianie zapobiega przesuszaniu roślin oraz ich gniciu, dzięki czemu rosną lepiej i zdrowiej. Efektywne inteligentne podlewanie ogrodu to także ukłon w stronę ekologii – optymalizacja procesu i zużycia wody jest szczególnie istotna z punktu widzenia zmian klimatycznych i kurczących się zasobów wodnych. A do tego oszczędność wody to korzyść bardzo wymierna, bo przejawiająca się w postaci oszczędności pieniędzy właścicieli ogrodu.
Inteligentne systemy nawadniania oparte na technologii IoT są zdecydowanie przyszłością pielęgnacji ogrodów, ze względu na swoją optymalną i efektywną pracę, a także wygodę korzystania z takich rozwiązań. Systemy tego typu są szczególnie polecane w dużych ogrodach, dla osób ceniących czas i ekologię, a także w regionach o zmiennych warunkach pogodowych. Inwestycja w taki system to przy tym nie tylko krok ku nowoczesności, ale także realne wsparcie dla środowiska naturalnego.